בקר ב ארכיון

Gan Riki" play by David Grossman Photo by Gadi Dagon TheaterCAN"

תאטרוןכאן מציג "גן ריקי" בעיבוד חדשני, מופשט ורב תנועה.

הבמאי שלמה פלסנר והמחזאי עידו בורנשטיין מייסדי קבוצת תאטרוןכאן ומבכירי יוצרי הפרינג' בישראל  (זוכי פרס התיאטרון על הצגת הפרינג` הטובה ביותר, "רעב", לשנת 2004) לוקחים את המחזה אל זירת התרחשות נטולת תפאורה ויוצרים בניגוד להוראות מחבר המחזה, דויד גרוסמן, שעיצב את הבמה בצורה מפורשת בראשית המחזה.

החירות האמנותית שלקחו היוצרים בעיצוב החזותי של המחזה יוצרים מפגש רב עוצמה בין העלילה, מקום ההתרחשות והשחקנים בזירה.

  עלילת המחזה 'גן ריקי' מקיימת קשרים דמויי מציאות, קשרים אסוציאטיביים. הילדים קופצים מעניין לעניין על סמך מילה, רעיון או אפילו מראה, המזכיר להם עניין אחר. אולם הלכידות העלילתית מתגלה כיציבה מאוד לאור התבוננות בדמויות העגולות. לכל יש סיבה ומסובב. אין מקריות בהתנהגות הילדים. הדינאמיקה הנוצרת ביניהם היא פרי חינוך, אהבה או העדרה, תלויה במקומו של הילד בקרב משפחתו. הילדים משמשים כמראה להוריהם, התנהגותם בחצר היא ראי לייחס לו הם זוכים בבית.

גרוסמן על "גן ריקי": "המחזה עוסק בקבוצת אנשים, שאינם שולטים לגמרי בדחפיהם, ביצריהם ולפעמים גם לא בצרכי הגוף שלהם. הם נטולי עכבות מוסריות, נתונים בקלות לפיתויים והשפעות, מתקשים לעיתים להבחין בין דמיון ומציאות ומשאלות לב וחלום… מעל לכל, זהו גם מכתב געגועים לאנרגיות האדירות של ראשית החיים, שכולנו הכרנו.. לסקרנות הראשונית, האופטימית, לעונג ההיפתחות אל החיים."

לכאורה הילדות כמעוז של חמימות, תום, טוהר, שלווה, בהירות, הגנה. בפועל הילדות כעולם מסתורי, מסובך, חסר יציבות, רווי פחדים ותחושות חריפות, עולם של חרדות ראשוניות, שאין עדיין אוצר מילים שלם כדי לבטאן. וכפי שמנסח זאת גרוסמן בעקבות עמיחי "אלוהים, מסתבר, לא מרחם אפילו על ילדי הגן".

 Gan Riki" play by David Grossman Photo by Gadi Dagon TheaterCAN"

תשעה ילדים בני ארבע, מבלים יומיים בחצר הגן של ריקי. לנעמה (אסתי זקהיים) עתיד להיוולד לה אח. נועם (שי אגוזי) הוא הילד שאף ילד אינו רוצה לשחק איתו. יש לו אח קטן והוריו בלונדון. יואב (נדב ניר) הידען. סובל מעצירויות.  גילי השמן (חיים מאור) מוצץ "סוכריית קסמים". יפעת (אודליה סגל ) ילדה יפה ומשועממת מהילדים.
דנוש (
גל פרציגר)המנהיג  שכולם ציפו לו. "אביר". מרבה לחפור בגדר. איתמר (רמי קאשי) ילד אלים, מרביץ ו'הורג'. לועג לגילי על משקלו. רחל (אדווה בולה)  אסטניסטית. ילדה נקיה ומסודרת. יש לה אחות פגועה (מפגרת או אוטיסטית), שהיא מתביישת בה. ענת (שנטל כהן) מגיעה לגן מוזנחת ועייפה. אביה בוגד באמה. אמה ישנה עמה במיטה. מגדלת אפרוח – רמבו. הסבתא, גראנד-מאמא, היא הדמות הדומיננטית בבית.

 Gan Riki" play by David Grossman Photo by Gadi Dagon TheaterCAN" 

 הילדים כולם כמהים לתשומת-לב, שאינה ניתנת להם בצורה מספקת בבית. לכל דמות תכונות אופי ברורות ומגובשות. כמו-כן כולן עוברות שינוי במידה כזו או אחרת, ועל-כן כולן דמויות דינאמיות. אמנם לא ניתן לדבר על מעבר חד-משמעי מבערות למודעות, אך בהחלט מתהווה ראשיתו של תהליך לקראת מודעות. נובטים ניצנים של הבנה ושל בהירות לקראת הבנת הדמויות את עצמן, את מצבן ואת סביבתן.

 

"גן ריקי" בתאטרון תמונע  ביום ראשון 31/3 , ביום שני 1/4

 במאי – שלמה פלסנר
יעוץ אמנותי –  עידו בורנשטיין
כוריאוגרפיה –  רונית זיו
מוזיקה –  אלברטו שוורץ
תפאורה ותלבושות –  איה צייגר
תאורה –  קרן גרנק
צילום –  גדי דגון

להזמנת כרטיסים – תאטרון תמונע

 

 

  • שם (חובה)

  • אימייל (חובה, אך לא מפורסם)

  • URL (רשות)

  • תגובה (חובה)

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Youtube