בקר ב ארכיון

 דורון סולומונס, כותרות היום, 2006, 2 דקות

טלוויזיה, קולנוע, אינטרנט, עיתונים, חדשות, פרסומות, ריאליטי, מצלמות סלולרי, רשתות חברתיות. לפעמים נדמה שמוחותינו הפכו לעיסה של דימויים המקיפים אותנו מכול עבר, וקשה להפריד מתוכם את עצמנו. זוכרים שבטלוויזיה היה רק ערוץ אחד, וכולם היו הולכים לראות את אותו הסרט במתנ"ס השכונתי? או את הטקס המשפחתי של הישיבה מול הטלוויזיה ב-20.00 בערב לראות מבט, כאשר דבריו של חיים יבין היו האמת כולה?

שטף הדימויים המקיפים אותנו בעולם של היום, מציג, מחד, מבחר גדול יותר של אפשרויות, מהן יכול כביכול כל אחד לבחור את האמת שלו. מאידך, אינסוף האפשרויות מבלבל ומעורר לעיתים כמיהה נוסטלגית אל העבר הפשוט והברור יותר. בתוך צונאמי המידע נראה שיש נרטיבים סותרים המתחרים על תשומת ליבנו, מנסים לשכנע אותנו באמיתותם, לפתות אותנו אל חיקם החד משמעי החמים.  גם אמנות הוידיאו עברה שינויים ביחד עם העולם שסביבה. הוידיאו ארט ששואב מן המציאות, הפך ממדיום שהשתמש בטלוויזיה כפלטפורמת תצוגה והציג לרוב אמן מול מצלמה, למדיום מורכב בטכניקות הצילום והעריכה שלו שמתכתב עם הקולנוע ומפלרטט עם האינטרנט.

הדס רשף, הבה נצא במחול, 2007,  1.09 דקות

העבודות המוצגות כאן משתמשות בדימויים פומביים, קולקטיביים, הלקוחים מהקולנוע ומהטלוויזיה, והופכות אותם למשהו שונה. על ידי עריכה, מניפולציה טכנית, או בימוי מחדש היוצר הסטה, האמנים הופכים את הדימויים שאנחנו רגילים כל כך לראות, שכבר טבועים במוחנו כהתניה רובוטית, למשהו אישי.
הם מרוקנים אותם מהנרטיב הרגיל שלהם, מה"אמת" שהם מתיימרים לייצג, ויוצרים רגע חדש, פואטי וחידתי. לרוב הם משתמשים ברגעים שלפני או ברגעים שאחרי, הקדמה ארוכה ללא מטרה, התרחשות מעגלית שאין לה קתרזיס. היעדר השיא החדשותי או העלילתי מציג שאלה, מעורר את גלגלי המוח בחוסר השקט שהוא יוצר, באופן שבו הוא מסרב לספק תשובה.

 תחת חזות תמימה של עיסוק פוסט – פופי וקליל בעצמי, שלכאורה מרוקן את התוכן מן הפוליטי, האמנים למעשה אוספים אליהם את מה שכבר רוקן מתוכן ומנסים לצקת בו תוכן חדש: בעוד הצפת הדימויים אומרת לנו איך לחשוב ומה להרגיש, השקט שהם מייצרים מבקש מהצופה להתבונן ולייצר בעצמו את החסר, לאסוף את השברים.

ניר עברון, Revisiting Lawrence"", 2005, 5 דקות מתוך 174 דקות. 

לכתבה במגזין 

  • שם (חובה)

  • אימייל (חובה, אך לא מפורסם)

  • URL (רשות)

  • תגובה (חובה)

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Youtube