בקר ב ארכיון

השואה מעולם לא קרתה, הפיגוע במגדלי התאומים בוצע על ידי ממשלת ארצות הברית, פייסבוק הוא כלי של ה-CIA לעידוד מהפכות, פול מקרטני מת, אלביס עדיין חי – לא חסרות תיאוריות קונספירציה בעולם. רובן הזויות, שופעות בקנוניות, מחפשות אחר "היד הנעלמה" שמושכת בחוטים. כולן יש לקחת בעירבון מוגבל עד לקבלת הוכחות רציניות. אך בעוד שרוב התיאוריות הללו אוחזות בהסבר שערורייתי לאירוע כזה או אחר שהתרחש בעבר, אלה שסובבות סביב אג'נדה 21 של האו"ם יוצאות דופן: הן נוגעות למשהו שטרם אירע. יותר מזה – הן כלל לא עוסקות באירוע אלא בחזון.

אגנד'ה 21 היא תוכנית פעולה בינלאומית שנוסחה בוועידת האומות המאוחדות לסביבה ופיתוח אשר נערכה בריו דה-ז'נרו ב-1992. מדובר במתווה לפיתוח בר קיימא  שמכתיב פעולות שיש לנקוט ברמה העולמית, המדינתית והמקומית כדי לצמצם ככל שניתן את מידת הפגיעה במשאבי הטבע הדרושים לקיומה של אוכלוסיית העולם במאה ה-21. על אף שאושרה ואומצה על ידי 178 מדינות ברחבי העולם, התוכנית עצמה אינה מחייבת וכל מדינה רשאית ליזום תוכנית עצמאית למימוש יעדי האגנד'ה וכן, גם למדינת ישראל יש תוכנית שכזאת .

על פניו מדובר במסמך תמים שעוסק בכל אותם נושאים ש-20 שנה לאחר שנוסח נראים מובנים מאליהם: שמירה על איכות הסביבה, מלחמה בהתחממות כדור הארץ, התמודדות עם מקורות המים האוזלים וכן הלאה. אלא שישנם לא מעט אנשים – בעיקר בארצות הברית – שרואים בו איום ממשי עליהם ועל דרך החיים שלהם. מבחינתם, האו"ם אינו אלא ארגון שמעוניין להשליט "סדר עולמי חדש" ואג'נדה 21 היא תוכנית-על שמיועדת לתכנת מחדש את האנושות כך שיהיה קל להשתלט עליה.

נשמע מופרך? ובכן, הנה דוגמא. חיפוש המילים "אג'נדה 21" בגוגל מעלה לא מעט אתרים, רשתות חברתיות, בלוגים וקובצי וידיאו שמוקדשים לטענה שמטרת התוכנית היא שלילת הזכות לרכוש פרטי. הם מסתמכים על עיקרון 8 של הצהרת ריו (ההצהרה שאשררה את אגנד'ה 21) ולפיה "מדינות צריכות לצמצם ולשרש דגמי ייצור וצריכה שאינם בני-קיימא ולקדם מדיניות דמוגרפית מתאימה כדי להשיג פיתוח בר-קיימא". לדידם של חובבי הקונספירציות האמריקאים, עיקרון זה מנוגד לאינדיבידואליזם שעומד ביסוד מולדתם ושנוסח במוטו המפורסם: "הטוב שבממשלים הוא זה הממעיט למשול". מבחינתם, כל הגבלה של הצריכה סותרת את אורח החיים האמריקאי.

אך מה שחשוב יותר זה שכלל לא ניתן להתייחס אל האוחזים בתיאוריית הקונספירציה סביב אג'נדה 21 כקבוצת שוליים. בשנים האחרונות, התפיסה לפיה מדובר בקנוניה של האו"ם להשתלט על האנושות קנתה לה אחיזה בתוך המיינסטרים האמריקאי הודות לפועלם, בין השאר, של שדרן הטלוויזיה גלן בק ואנשי תנועת מסיבת התה. למרבה הצער, היא אפילו הצליחה לחלחל אל חלק מהמועמדים לנשיאות של המפלגה הרפובליקנית, ביניהם ניוט גינגריץ' , למשל.

עם זאת, אג'נדה 21 היא לא רק מטרה לחצים מימין; למעשה, היא המקום שבו חובבי קונספירציות מימין ומשמאל סוגרים מעגל. שכן, ישנם גם כאלה שטוענים שלא האו"ם אלא ארצות הברית היא זו שמופעלת על ידי ארגון צללים שכל מטרתו היא להשתלט על העולם ושארגון זה הוא גם המוח מאחורי אג'נדה 21. לשיטתם, הצהרת ריו אינה אלא עוד צעד להשגת המטרה, צעד שמצטרף אל הצעדים שכבר ננקטו: יצירת מערכת הפעלה עולמית אחידה שתאפשר פריצה לכל מחשב בעולם(חלונות) ובניית מאגר מידע אדיר (גוגל) שבאמצעות ובאמצעות פרויקט מיפוי הגנום האנושי יבוצעו שינויים במבנה הגנטי שלנו.

שחקן מפתח בתיאוריה הזו הוא H.A.A.R.P , מתקן לחקר השכבות הגבוהות של האטמוספירה, פרי שיתוף פעולה בין מוסדות מחקר אקדמיים וגופי צבא וביטחון אמריקאים. המתקן ממוקם באלסקה ועל פי בעלי תיאוריות הקונספירציה משמש את ה-C.I.A לפיתוח טכנולוגיה לשליטה בחשיבה של בני האדם ולעיצוב מחדש של המבנה הגנטי האנושי. מי שמוזכרת לא פעם כמקור לתיאוריות הללו היא לורן מורט , לוביסטית אמריקאית שפועלת נגד השימוש באנרגיה גרעינית ובאורניום מעושר ושמשחררת אחת לתקופה תיאוריית קונספירציה חדשה. על פי האחרונה שבהן, H.A.A.R.P (אותו היא מגדירה כ"פרויקט מנהטן החדש") לא רק שולט במחשבות אלא גם אחראי לרעידת האדמה שאירעה השנה סמוך לחופי יפן ולצונאמי שבא בעקבותיה.

הקרקע שעליה צומחות ומבשילות כל התיאוריות הללו היא למרבה הצער האינטרנט. מה שהחל כתקווה הגדולה להקטנת הבורות התגלה כחממה לשמועות והטעיות. אמנם הנגישות שלנו למידע זינקה אלפי מונים, אך מסתבר שהזמינות הזו כלל וכלל אינה ערובה למהימנות שלו. מה שכן, היא לפחות מספקת לנו לא מעט רגעים משעשעים בדמות תיאוריות מטורללות; מה גם שתמיד אפשר לחזור לתיאוריות פרה-אינטרנטיות כמו "הצד האפל של עוץ" -טענה לפיה "הצד האפל של הירח" של פינק פלויד אינו אלא פסקול אפל ל"קוסם מארץ עוץ"  - ולזכור שגם בלי רשתות חברתיות ובלוגים, מעולם לא היה גבול לרעיונות שהוליד שעמומו של האדם המודרני.

  • שם (חובה)

  • אימייל (חובה, אך לא מפורסם)

  • URL (רשות)

  • תגובה (חובה)

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Youtube