בקר ב ארכיון

The Wake 5:24 min 2011

  "המצלמה נעה באיטיות במסדרונות ריקים מאדם, מרפרפת על פני חדרים, ארונות ומגירות, דוממים ושקטים. בתוכם פרפרים מתים, סיכות נעוצות בהם, מוצגים לראווה ומשומרים לנצח. לפתע, תנועה קלה, כמעט בלתי מורגשת, מרעידה את הפריים, ואחריה עוד אחת, ברורה יותר. הפרפרים מתחילים לנוע, מתנערים מתנומת הנצח, חומקים מארונות הקבורה שלהם ומתעופפים ברחבי החלל"

מעין שלף

עבודותיה של דנה לוי, אמנית ישראלית צעירה שעובדת בשנתיים האחרונות בארה"ב, עוסקות בזיכרון ובשימור, תוך כדי טוויית חוטים דקים ובלתי ניתנים להתרה בין הפוליטי, החברתי והאמנותי. רבות מעבודותיה האחרונות מתרחשות במוזיאוני טבע וחוקרות את המרחב המלאכותי של הטבע המשומר והמבוקר.

 העבודה The Wake, שקטע ממנה מוצג לפניכם, צולמה במחלקה לחקר חרקים במוזיאון הטבע קרנגי שבפיטסבורג. דנה בוחנת את מהות הצילום כמייצר ארכיון של זיכרון ואת האופן בו האדם מנסה להשתלט על הטבע ולכבוש אותו. הטבע הכבוש הוא גם מטאפורה ליחסים בין בני האדם עצמם ולשאלות הנוגעות באפשרות לחופש ולשחרור התודעה מכבליה, אל מעין התעוררות מהפכנית.

העיסוק במוזיאוני טבע מעלה שאלות מקבילות גם על תפקידו של המוזיאון לאמנות. האם בעולם המשתנה במהירות כה גדולה, רודף אחר החדש ומספק גירויים אין ספור, מוטל על המוזיאון לחקור אובייקטים ואמנים חשובים מן העבר ולשמר ארכיון של אמנות "מתה"? או שמא עליו לקום ולהתנער, לשחרר את שליטתו ולתת לחדש ולפראי יותר לחיות בין קירותיו?

לכתבה במגזין    –  דנה לוי , 2.30 דקות מתוך 5 דקות  "The Wake"

  • שם (חובה)

  • אימייל (חובה, אך לא מפורסם)

  • URL (רשות)

  • תגובה (חובה)

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Youtube