בקר ב ארכיון

ZOOZ L'a Radio  בשיתוף קול הקמפוס

שלושה חברים יצאו  לדרך: אלון עוזיאל, גיל מטוס ולאון פלדמן יצאו לחפש את האלבומים החשובים שעשו כל אחד בזמנו פריצת דרך בתחום הסאונד.
לאחר ויכוחים, התלבטות ודיונים, הם החליטו להמליץ כל אחד בתחום שמעניין אותו. תשע המלצות לאלבומים שהגדירו, הרחיבו ושינו את הסאונד.

מאות אלבומים הביאו איתם בשורת סאונד חדשה ומעניינת. היו כאלה שהגדירו ז'אנר, כאלה שעשו קרוס-אובר מסחרר, וכאלה ששרטטו מחדש את קווי הגבול.
אי אפשר לסדר אותם בסדר חשיבות, ואין דרך אמפירית לקבוע מי שימש כציר משמעותי יותר בדברי הימים של המוזיקה. הקביעה אישית ומושפעת מגורמים כמו טעם, חינוך מוזיקלי והעדפות אישיות. כדי לסנן כמה אלבומים מתוך האוקיינוס הענק הזה צריך למקד את המבט ולהשתמש בפרספקטיבה רחבה.

האלבומים שנבחרו, חלקם הפכו לנכסי צאן ברזל, יציעו לכם נקודת מבט חדשה ויפתחו לכם שער לעולם רחב יותר של מוזיקה.


לאון פלדמן, גורו אינדי ואנציקלופדיה של התעשייה המקומית, בחר את שלושת האלבומים ששינו את הסאונד של הרוק הישראלי.

גיל מטוס, חוקר נלהב של הרוק בתחילת דרכו ונציג דור הפרחים, בחר את שלושת האלבומים שהרחיבו את הסאונד של הרוק.

אלון עוזיאל, האצבע על הדופק המוזיקלי של העולם, בחר את שלושת האלבומים שמגדירים את הסאונד של היום.

Spaceghostpurrp

(Blvcklvnd Rvdix 66.6 (1991  

(הוצאה עצמית, 2011)

 Spaceghostpurrp בן ה-20 ממיאמי, הוא הראפר הראשון שמתנהג כמו סינגר/סונגרייטר בן 16. לפניו היו גם אחרים שהקליטו היפ-הופ על הלפטופ בחדר השינה, אבל אף אחד מהם לא התייחס אל לואו-פיי כאל גישה אסתטית ולא רק כהכרח של מחסור במזומנים; היו המון ראפרים שניסו לחקות היפ-הופ מהעבר, אך בעוד ש-Spaceghostpurrp רק רוצה לעשות את מה שהרכבים כמו ת'רי 6 מאפיה ו-DJ Screw עשו בניינטיז, הסאונד הדחוס שלו והבדלי הווליום שיש בין הראפ, הביט והסמפולים השרירותיים, הופכים את הריליס הנ"ל למשהו שלא נשמע כמותו.

James Ferraro

Night Dolls With Hairspray  

(Olde English Spelling Bee, 2011)

 אריאל פינק הוא השם הראשון שעולה כאשר חושבים על פופ פסיכדלי אייטיזי, שנשמע בכלל כמו משהו שעובר דרך טרנזיזסטור מקולקל – אבל ג'יימס פררו לקח את הז'אנר הזה למקומות חדשים והרבה יותר מופרעים. לפי ההסבר של פררו, להאזין למוזיקה שלו זה כמו "להתחבר למטריקס של תרבות חיזרים, דרך שידור של ישויות מדיה שקופצות מהמסך ומשתלבות עם החיים בעזרת אנשים שהפנימו שהם עצמם הפסקול לתבניות החיים". וואטאבר – לנו זה נשמע כמו פתיחים של סדרות ילדים על פטריות קסם.

James Blake

James Blake

(Universal, 2011)

 אין דבר מרגיז יותר מלשמוע אנשים שמגדירים את האלבום הנ"ל כיצירת דאבסטפ. בניגוד לאי-פיז שג'יימס בלייק שחרר לפני אלבום הבכורה שלו, שבהם עוד היה המון במשותף עם הז'אנר הסופר-פופולרי, כאן יש משהו הרבה יותר מיוחד ומרשים – בלייק אמנם משתמש בטכניקת דאבסטפ, אבל בכדי לייצר משהו חדש לגמרי שעוד לא נשמע לפני: אלבום סול אינטימי שמחבר באופן מושלם – באמת, הדיוק פה גאוני – בליפים, שבירת ביטים והלחנה מחושבת וקרה, עם קול אנושי חם ועמוק. זה כאילו שהצליחו לייצר רובוט עם בינה אנושית מלאה – והרובוט הזה יודע להרגיש יותר מרובנו.

James Blake – The Wilhelm Scream from Alexander Brown on Vimeo.

  • שם (חובה)

  • אימייל (חובה, אך לא מפורסם)

  • URL (רשות)

  • תגובה (חובה)

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Youtube