בקר ב ארכיון

ג'יפ: משחרר ארצות, פורץ דרכים וקובע מוסכמות. 70 שנים במורד הדרכים הקשות ביותר

הוא נולד מהסיבה הכי לא נכונה באחת התקופות האפלות ביותר של המין האנושי. מלחמת העולם השניה כבר מבעירה את אירופה וארצות הברית מתכוננת להנכס למערכה. דרישות המכרז של צבא ארה"ב היו לקוניות וברורות "רכב סיור קל בעל עבירות גבוהה, יכולת שטח וכשר נשיאה של רבע טון" כפי שפורסמות בסוף יוני 1940. אה, והיה עוד פרט אחד קטן – יש לכם שבעה שבועות להכין את התוכניות ולבנות אב-טיפוס נוסע.

המלחמה נגמרה ויחד עם מיליוני החיילים המשוחררים גם הג'יפ יצא לאזרחות עם גרסאות מעודכנות ומעודנות יותר של מרכבת המלחמה הספרטנית. חביבם של רבים הפך הג'יפ לכלי המועדף בכל יציאה להרפתקה לכל מיזם בניה מרוחק או חיפוש נפט. התאוששות כלכלית גם הביאה לעלייה ברמת החיים ולדרישה לכלי רכב מפנקים יותר אשר יגנו על יושביהם ממזג האוויר אך לא יוותרו במאום על היכולת להגיע לכל מקום. כך נולד, לקראת סוף שנות ה-40' הקונספט של רכב השטח המודרני אשר ממשיך ומלווה אותנו עד היום במגוון תצורות ומעשרות מותגי-רכב שונים.

המיוחד בג'יפ – אשר מקור שמו עדיין לא ממש ברור והסברה היא כי מדובר בסלנג ל-(GP (General Purpose  - כפי שנהוג להגדיר פריטי אפסנאות ונשק שונים בצבא – הוא שבזמן קצר מאד חווית הנהיגה בו הפכה למקור משיכה לחובבים רבים. במובנים רבים הפך ג'יפ ל"מותג חברתי" המאגד סביבו אלפים רבים – להלן "ג'יפאים" – ויצר תת-תרבות מרתקת במדינות רבות מסביב לעולם. לאותה תת-תרבות שפה משלה, עם מילים, וסלנג ייחודי, מפגשים שנתיים אליהם עולים לרגל מכל קצוות תבל, עולמות עשירים של מוצרי לווין אם זה שיפורים לרכב עצמו או ביגוד ולבוש ייחודי. כשאת הכל מאפיינים ערכי הליבה של JEEP שהם: אותנטיות, אהבה לטבע, חופש ומנהיגות.

ה-ד.נ.א של מי שהוביל את הכוחות המיוחדים הבריטיים של סטרלינג לתקוף את העורף של הקורפוס האפריקאי של רומל בלב הסהרה, עדיין ממשיך וחי בכלי הרכב החדשים של ג'יפ. ומהווה אמת מידה לכל רכב שטח או פנאי אשר מנסה למשוך לעצמו מעט מהמרכיבים אשר הפכו את JEEP לאייקון.

לכתבה המלאה  במגזין

רוני נאק כתב שטח TV

  • שם (חובה)

  • אימייל (חובה, אך לא מפורסם)

  • URL (רשות)

  • תגובה (חובה)

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Youtube