בקר ב ארכיון

"אנו מאשרים שתפארת העולם התעשרה ביופי חדש: יופיה של המהירות." כתב שם, פיליפו תומאזו מארינטי, משורר ואנרכיסט."מכונית שואגת, הדוהרת כמו על סרט של מכונת ירייה, עולה ביופיה על "ניקה מסמותרקיה" (פסל הלניסטי מפורסם הנמצא ב-לובר).

בשנת 1909, התפרסם בעיתון הצרפתי "לה פיגרו" מניפסט של תנועת אוונגרד חדשה אשר קראה לעצמה בשם: הפוטוריזם. הפוטוריסטים ביקשו להציב מודל אסתטי חדש אשר יהלום את העולם המודרני ויקרא תיגר על האמנות "הישנה". ייצוג אסתטי זה מבוסס על המכונות הגדולות שצצו בתחילת המאה בכל המפעלים הגדולים ובמיוחד על הפלא שהוא כלי התחבורה המודרני. 

אם הפוטוריסטים היו חיים היום הם היו לבטח מתרשמים מהדרך בה מהירות מהווה אספקט מרכזי בחיינו. אנו דוהרים ברכבות מהירות לעבודה או בוחרים לנסוע במכוניות בנתיבים המהירים, צורכים מזון מהיר בהפסקת הצהריים הקצרה או מחממים אוכל בתוך שניות. ההאצה בחיינו הולכת ומתגברת בכל התחומים אך המהירות המרשימה ביותר כיום היא כנראה המהירות בה מידע עובר מאדם לאדם אחר בעולם. אחראים לכך אמצעי התקשורת המתקדמים ובמיוחד מהירות האינטרנט אשר גדלה בשנים האחרונות גדלה בצורה מרשימה. ההשקעות באינטרנט בתקופת הבועה הן אלו שגרמו לסלילת תשתית כבלים אופטיים מהירה לאורך האוקיינוסים ולמרות התפוצצות הבועה וקריסת החברות, התשתית שהקימו הבטיחה לנו את האינטרנט המהיר שאנו מכירים היום.

"מהירות האינטרנט" 

בעידן בו מרבית פעולותינו הן בעבודה והן בשעות הפנאי נעשות באינטרנט, למהירות יש תפקיד מכריע. כאשר אנו אומרים "מהירות האינטרנט"  (כמו במשפט: "האינטרנט שלי כל כך איטי!" ) אנו מתכוונים למעשה לרוחב הפס –הגודל שהוקצה ללקוח על ידי ספק האינטרנט. אם לדוגמא רכשת חשבון אינטרנט של חמישה מגה, משמעות הדבר היא שבכל שנייה יכולים לעבור ברשת חמישה מגה (חמישה מיליון) ביטים. הביטים הם פשוט פולסים של חשמל המסמלים את הספרה 0 או 1, שפת המחשבים הבסיסית המרכיבה כל קובץ באשר הוא. אך לעיתים גם רוחב פס גבוה אינו מספיק. ספק התשתית עצמו (בזק או כבלים לדוגמא) יכול להשפיע על מהירות הגלישה וכן המרחק שלך ממרכזיה (במקרה של בזק) או כמות הגולשים ביחד איתך במתחם (כמו שקורה לעיתים ברשתות מבוססות כבלים או חלוקה ברשתות אלחוטיות). גם מקור האתר ממנו אתה שואב את הקבצים משפיע ישירות על המהירות. אתר מרוחק יוסיף השהייה להורדת הקבצים עקב כמות רבה של אמצעי תקשורת אשר נמצאים בדרך, בינך ובין הקובץ המיוחל. גם אם כל המושגים הטכניים האלה גורמים לכם להתעייף ולרצון בלתי נשלט להעביר לעמוד הבא חשוב שנפנים נקודה אחת – לא משנה מה תהיה מהירותנו, תמיד נרצה עוד. רשת האינטרנט משקפת את מעגל הקסמים המרושע של העידן המודרני, המורכב ממחזור בלתי פוסק של צימאון תמידי לעוד מהירות והיכולת הקבועה של הטכנולוגיה לספק אותה.

ומה קורה כאשר אנו לא באים על סיפוקנו לתגובה מהירה?

היזכרו מה קורה בימינו כאשר מישהו מתעכב בקופה בסופר, ביציאה מחניה או אולי בנסיעה כשהרמזור מתחלף לירוק. עידן ההאצה גורם לכולנו ולמהר אך לאן אנו בדיוק ממהרים? לרוב, כשחושבים על זה אין בכך הרבה היגיון או פרופורציה. ומה לגבי האינטרנט? גם כאשר האתר לא עולה תוך שנייה או הסרט שאנו צופים בו לא עולה אוטומטית, אנו מאבדים את הסבלנות. אנו שוכחים שלפני כמה שנים אף אחד לא חשב על אתר שבו סרטים ירוצו בזמן אמת. קשה לנו לחשוב שאנשים חיכו פעם עשרות שניות כדי לצפות בתמונה באינטרנט. בסופו של דבר הבחירה, באינטרנט כמו בחיים, היא שלנו. ללמוד לתרגל סבלנות, מנוחה ועצירה בלב כל ההאצה הזו או לשדרג את חיינו (או לפחות את האינטרנט) למהירות גבוהה יותר ולהמשיך במרוץ החיים.

ליאור זלמנסון

לכתבה במגזין

  • שם (חובה)

  • אימייל (חובה, אך לא מפורסם)

  • URL (רשות)

  • תגובה (חובה)

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Youtube