בקר ב ארכיון

ואלו הם  דרכים לאלו מאיתנו הרוצים לחיות ברשת עד הסוף

פעם לימדו אותנו שהחיים והמוות הם ביד הלשון. היו מזהירים אותנו שלמילים שיוצאות מהפה יש את הכוח לחרוץ גורלות ולהפוך סדרי עולם. שום דבר לא הכין אותנו לעולם של אתרים, פוסטים וטוויטים – בו כל פעולה שאנו מבצעים, כל קליק של עכבר והקלדה על מקש, משאירה אחריה סימן שאינו נמחה במהירות ולעיתים אף בכלל. בעולם שבו המידע אודותינו נמצא על מחשבים רחוקים עליהם לרוב אין לנו שליטה אפשר להיכנע לאדישות או לפעול באחת משתי השיטות – לחיות או למות ברשת.

האנשים החיים ברשת הם האנשים שלוקחים את התיעוד צעד אחד קדימה. עבורם העקבות הוירטואליים אינם רק תוצר לוואי אלא דרך חיים של ממש. לחיות ברשת פירושו במובן כלשהו לחיות לנצח שכן פיסות האינפורמציה, התמונות וקטעי הוידאו יישארו הרבה אחרי הגוף הביולוגי של האדם.

האנשים הבוחרים למות במובן הסמלי בלבד של הרשת הם אלה הבוחרים פשוט לא להתקיים בתור עצמם בסביבה הוירטואלית, להיעלם בתוך הרשת. עבורם העקבות הוירטואליות הם סימן לכל מה שרע בעולם הטכנולוגי בו הכוח והידע מוחזק על ידי הממשל וחברות הענק. למות ברשת פירושו להילחם על פרטיותך כאדם ועל השליטה במידע המרכיב את חייך.

  Logger הוא הכלי האולטימטיבי ל Life-Blogger, הבלוגר שמשתמש בכלי האינטרנט כדי לתעד כל רגע בחייו.

כאן אפשר לערבב בין תיעוד, טקסט, תמונות, ווידאו ומיקומים גיאוגרפיים כדי לייצר תמונה מדויקת של איפה היית ומה אמרת בכל שעה ביממה ללא שום מגבלה של מקום. אם רק בתיעוד תמונות, חפצה נפשך, אפשר לנסות את ShutterCal  בו אפשר לעשות יומן תמונות יומי וליצור שנה ויזואלית מ 365 תמונות אישיות.

  אם היה מוכרז אי פעם אב רוחני לLifeBloggers – זה ללא ספק היה גורדון בל

גורדון, מדען בכיר במיקרוסופט הוא אבי פרויקט MyLifeBits באמצעותו תיעד כל פרט בחייו: מסמכים שקרא, שיחות טלפון שביצע, הרצאות שנתן, הקלדותיו במחשב ועוד ועוד. כבר מספר שנים שהוא מתנהל בסביבה שלא כוללת נייר בכלל ומדגים בחייו כיצד מתנהלים כשכל החיים שלך מיוצגים על ידי קבצים במחשב. זכרונותיו יתפרסמו בספר שייצא השנה (מעניין אם הספר הזה יודפס?) בשם הקולע Total Recall (שמו של הסרט של שוורצנגר משנת 1990 שנקרא בעברית זיכרון גורלי).

 

כל התיעוד הנ"ל חייב לבוא  ביחד עם הכלי הנכון

בדיוק בשביל זה המציאו את הVicon Revue.  מדובר במצלמה קטנה הניתנת ללבישה על הבגד. המצלם המתעד מסתובב איתה כל היום והיא מצלמת עבורו אוטומטית תמונות בהפרשים של שלושים שניות. הכלי נועד לעזר ולאנשים הסובלים מאובדן זיכרון למשל כחלק ממחלת האלצהיימר אך האדם הבריא שיבחר להשתמש בה יוכל ליצור אלבום שאינו רק רגעים נבחרים בחיים אלא החיים עצמם.

למה להיסחב עם מצלמה, כשאפשר להתקין אותה ישירות בראשך?

לא ברור מה עבר בקודקודו של וופה בילאל, אמן ממוצא עיראקי מאוניברסיטת ניו יורק כשהחליט להתקין בו תושבת פלוס מצלמה בעזרת הליך רפואי קצר. מצלמתו של בילאל מצלמת ללא הפסקה ומקרינה ישירות לאתר הניסוי 

בילאל רואה ניסוי זה כמשקף את תקופתינו בה אין יותר פרטיות לאינדבידואל אך באתרו אנו נחשפים פחות לבילאל עצמו ויותר למה עובר מאחורי ראשו לרבות תמונות "מרגשות" של רחובות בהם הוא הלך, קירות חשופים וגם הכרית האישית שלו בשעה שהוא ישן.

לבסוף, אם נרצה ייצוג וירטואלי שיחייה לאחר שהגוף שלנו יפרוש

ניתן כבר כיום להשתמש ב Virtual Eternity המאפשרת לייצור אוואטר- דמות וירטואלית המייצגת אותך, את זכרונותיך וחוויותך בתקופה שהיית גם יצור "אנושי". אופציה אחרת מציע ה LifeNaut    שיוצר אף הוא יצור וירטואלי המתיימר לשמר את תודעתך אך מוסיף לזה גם דגימה של ה DNA שלך (ניתן לשלב זאת עם שמירה פיזית של תאים ביולוגים) כך שבאחרית הימים (או בעוד עשרות בודדות של שנים) יהיה אפשר לשחזר את דמותך גם במובן הביולוגי-מוחשי ולהקימך לתחייה.

כדי להיעלם ברשת כדאי להימנע מלהשתמש בשמך האמיתי.

בימינו, כבר כל אחד חווה את התופעה שאנשים מגגלים (מלשון גוגל) את שמותיהם של אחרים בתקווה לקבל תמונה על האדם. אתר Behind The Name  מאפשר לך ליצור כמה פסבדונים שתרצה. תוכל לבקש מהאתר שם שיישמע טבעית בכל שפה ובכל מדינה שהיא. השם האפריקאי שלי אם תהיתם הוא Neo Katlego.

גם שמות שונים לא יכולים להטעות כיום את רוב האתרים והשירותים שאוספים אודותיך מידע לפי כתובת המחשב ממנו התחברת

האתר Tor  היא חבילת תוכנות המאפשרות גלישה אנונימית. רשת האינטרנט היא רשת ציבורית ועל כן קל יחסית להאזין לתעבורה שעוברת בה ולקלוט פרטים אודות הגולשים עצמם. Tor מסתירה את פרטי הזיהוי שלך וכך מגינה על הפרטיות. כבר כיום Tor היא כלי עוצמתי בו משתמשים צבאות וכוחות בטחון אך גם עיתונאים לתקשר עם מקורותיהם החסויים.

 האימייל משמש דרך טובה לאיתור בנאדם ברשת ושימוש בכתובת אימייל אחת תאפשר לקשר בקלות אותו לאדם הפיזי

אתרים רבים הוקמו למטרה של שליחת אימייל אנונימי לחלוטין או יצירת כתובת אימייל זמנית אותה ניתן לספק לאתרים הדורשים לקבל את כתובת המייל האישית שלך כדי להשלים את הרשמתך.

 מידע אישי אינו נשמר רק בגלישה באינטרנט אלא גם בפעולות לא צפויות כגון צילום במצלמה דיגיטלית

כיום כל קובץ תמונה המועלה למחשב כולל בתוכו קובץ מסוג EXIF הכולל מידע על המצלמה אך גם על זמן התמונה, מיקומה ואפילו על המצלם.  קובץ זה שנועד במקור לעזור למצלם לסדר את תמונותיו, הפך לאחד לכלי מעקב אפקטיבי ביותר. אפשר כיום להוריד את המידע הנ"ל בעזרת שימוש באתרי Removal.

אחד האתגרים שהאינטרנט מתחיל להתמודד איתו הוא מוות אמיתי של גולשיו

קרובי משפחה רבים פונים לאתרים כגון פייסבוק וגוגל בבקשה לגישה לדפיו האישיים של המנוח. עובדה זו מעמידה אתרים במצב לא נוח שכן קשה לעיתים לבדוק האם מדובר בבקשה לגיטימית או בפלישה לפרטיות שאינה לטובת המשתמש ז"ל.  אתר Legacy Locker מהווה מעין צוואה דיגיטלית ומאפשר לכל אחד לקבוע מי יוכל לגשת למידע האישי ובכך לסייע בלהגן על הפרטיות גם לאחר גיל 120.

לכתבה במגזין

 

  • שם (חובה)

  • אימייל (חובה, אך לא מפורסם)

  • URL (רשות)

  • תגובה (חובה)

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Youtube