בקר ב ארכיון

צבע טרי, הדבר הנכון והטוב ביותר שקרה לאמנות הישראלית ב5 השנים האחרונות משיק השנה את היריד לעיצוב לצד היריד לאמנות עכשווית בכרטיס אחד. להתראות במאי 2013 במרכז הלוגיסטי החדש של עיריית תל אביב בתל גיבורים

 

אז למה לנו עיצוב עכשיו ?

כי עיצוב הוא המלך החדש, אך לא כל חנות שמוכרת פריטים מעוצבים היא גם גלריה.

כי עיצוב הוא הדרייבר של עולם תקשורת ואין מדיה שלא תכבד את עצמה באימוץ ה"עיצוב" לחיקה, אך לעיתים קרובות ללא כל הבחנה בין מקור להעתק.

כי יש לנו יריד המזרח, מרכז הירידים, קניונים… באזרים מסחריים למוצרי צריכה "מועצבים" שמיקמו את המושג עיצוב בעולם מושגים צרכני, המוני, עממי ומסחרי.

יש לנו מוזיאון אחד לעיצוב בחולון.

שלוש אקדמיות לעיצוב: שנקר, בצלאל, HIT מכון טכנולוגי.

4 גלריות לעיצוב: פריסקופ – עיצוב קרמי וצורפות, פרדיגמה – גלריה לריהוט, החווה – הגלריה האקולוגית לאמנות ועיצוב ברקיימא, גלריה זהזהזה לאדריכלות ועיצוב הסביבה.

עשרות אם לא מאות בוגרים שהבמה היחידה שלהם היא תערוכת בוגרים בסוף שנת הלימודים …
רגע לפני שהם יוצאים לשוק ולתעשיה שלא מחכה להם וחללי תצוגה שהסיכוי להגיע אליהם שואף לאפס.

צבע טרי/עיצוב  חוטא לאמת אחת, השם "עיצוב" הוא לא "צבע", הוא מוצר, הוא סגנון, הוא עתיד, הוא טכנולגיה, הוא אופנה, הוא עולם ומלואו שמכיל כל רגע ורגע בחיי היום יום שלנו. הוא עולם שמספק את כל המאווים והצרכים שלנו, הוא מגדיר אותנו והוא ורק הוא מניע את גלגלי התודעה הקיומית העכשווית שלנו. אז למה לא השם"עיצוב טרי ".

עיצוב טרי מבית היוצר של צבע טרי , הוא המקום שבו עולם העיצוב על כל גווניו, כליו ותכניו ייקבע את אופיו ותוכנו של היריד הראשון לדבריה של יפעת גוריון, מנהלת אמנותית ואוצרת .

המודל התצוגתי מתבסס על המודל של צבע טרי, "החממה" למעצבים מבטיחים בראשית דרכם. בניגוד לצבע טרי שבה נבחרים 50 אמנים עם גוף עבודות בחממה למעצבים יבחרו פריטי עיצוב מוגמרים שיוצגו בתערוכת מכירה. חממת העיצוב, כחממת האמנים העצמאיים ביריד האמנות, היא "המצאה ישראלית" של היזמיות ומנהלות היריד  שרון טילינגר ויפעת גוריון, המבדילה את צבע טרי מאחיו ברחבי העולם. תצוגה מרכזית ל5 פרויקטים נבחרים של מעצבים ישראלים מכל תחומי העיצוב, במרחב יששתפו ויציגו גלריות וחנויות עיצוב מובילות  שייבחרו על ידי צוות האוצרות של היריד.

ניבי אלרואי, על חלב שנשפך 2009 26 / 21 / 22 סנטימטר בקירוב טכניקה מעורבת: רדי מייד, פוליסטירן מוקצף, ציפוי פורצלן, סיבית

ניבי אלרואי , זוכת פרס יגאל אהובי לאמן המבטיח 2010
על חלב שנשפך 2009
26 / 21 / 22 סנטימטר בקירוב
טכניקה מעורבת: רדי מייד, פוליסטירן מוקצף, ציפוי פורצלן, סיבית

על יריד האמנות נכתב רבות, היריד התל אביבי לאמנות בת זממנו הציב על מדף הצריכה את האמנות העכשווית לקהל שהגיע באלפיו (30,000 מבקרים בממוצע ב5 ימים) ורכש אמנות בהיקף של 9 מליון שקל בחממת האמנים במהלך חמשת הירידים האחרונים (לא כולל מכירות של הגלריות) וגייס מליון שש מאות אלף ש"ח בפרויקטים למען הקהילה "הגלויה הסודית" בשיתוף עם מוזיאון תל אביב אגף הנוער ומלגות לתלמידים מצטיינים. 

צבע טרי, הוא יריד בתנועה אין לו בית אחד או מרחב מוכר לא חלל ולא כתובת שאליה חוזרים פעם בשנה כמו מרכז הירידים, עד כי נראה שהיית באחד ראית את הכל.

היחוד של היריד הוא התנועה כל שנה הוא משנה מקום משנה מרחב שפה טעם וריח ומגיש לנו את האמנות על מצע תל אביבי חדש, אחר, מפתיע  ומשפיע .. על האמנות המוצגת, על הקהל, על הסביבה ובעיקר יוצר אווירה של גילוי והתחדשות כל פעם מחדש. ועל הקונצפט הזה כל הכבוד !

* תמונת שער : נטליה זורבוב זוכת פרס אוסף יגאל אהובי לאמן מבטיח 2011 

 

 

 

 

  • שם (חובה)

  • אימייל (חובה, אך לא מפורסם)

  • URL (רשות)

  • תגובה (חובה)

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Youtube