בקר ב ארכיון

"שיער בלונדיני וציצים. כך התחלתי. לא ידעתי לשחק. כל מה שהיה לי, זה שיער בלונדיני וגוף שגברים אהבו. הסיבה שבגללה הגעתי למה שהגעתי, היא שהתמזל מזלי ופגשתי את הגברים הנכונים." מרלין מונרו.

בשנת 1945, בבית חרושת לחלקי חילוף של מטוסים, צלם צבאי בשם דיוויד קונובר לכד במצלמתו עובדת פס יצור חייכנית עם שער חום מטולטל, בשם נורמה ג'ין מורטנסון.

היה זה האירוע המכונן של אחד מהמיתוסים הגדולים של התרבות הפופולרית – המיתוס ושמו מרילין מונרו. הקריירה של מונרו נמשכה 17 שנה בסך הכל, עד למותה בנסיבות מסתוריות בשנת  1962, ממנת יתר של תרופה פסיכיאטרית.

מצד שני, כמות הארועים והתהפוכות שעברה מונרו בתקופה קצרה זו, מספיקות היו לחמש כוכבות הוליוודיות סטנדרטיות. היא זינקה מעבודתה כדוגמנית מגזינים למעמד של כוכבת הקולנוע המפורסמת בעולם, יצרה עבור עצמה את תדמית הבלונדינית הטיפשה ואז שברה אותה בתעוזה, התחתנה והתגרשה שלוש פעמים, ואפילו התגיירה, במחווה לבעלה האחרון, המחזאי הדגול ארתור מילר.

השילוב הנדיר שהיה בה, של נשיות ומיניות מתפרצת לצד מורכבות נפשית ומסתורין הפכו את מרילין מונרו לדימוי האולטימטיבי של הכוכבת ההוליוודית, כזה המוכר אפילו למי שלא ראה אף לא אחד מהסרטים שהשתתפה בהם. סרטים אלה נותרו ככמוסות זכרון, פתח להיכרות קרובה יותר עם המיתוס ולסיכוי להבין את מרכיביו.

"הוליווד הוא המקום שבו ישלמו אלפים על נשיקה, וחמישים סנט על נשמה."

בשלושים ומשהו תפקידיה על המסך, התקדמה מרילין מונרו מתפקידי משנה קטנטנים לסרטים שנתפרו במיוחד למידותיה, חלקם אף ביוזמתה. הנה הבולטים שבהם.

 הכל אודות חווה (1950)

לאחר כמה שנים של דשדוש בתפקידים קטנים בשולי תעשיית הסרטים ההוליוודית, התגלתה מונרו על-ידי סוכן השחקנים ג'וני הייד, שהפך גם למאהב שלה. הייד סידר עבורה אודישנים אצל במאים מהשורה הראשונה שהניבו, בין השאר, את תפקיד המשנה הזכור לטובה, בקלאסיקה זוכת שישה פרסי אוסקר זו של ג'וזף ל. מנקייביץ'. מונרו שיחקה שחקנית מתחילה, פטפטנית, המנסה לקדם את הקריירה שלה דרך קשרים רומנטיים עם גברים בעלי השפעה. האגדה מספרת שמונרו הייתה זקוקה ל-11 טייקים כדי לבצע כראוי את הסצנה שלה עם הכוכבת בטי דייויס, ובשלב מסויים אף ברחה מהסט, כדי להקיא את נשמתה מרוב לחץ.

 

 (Don't Bother to Knock (1952

מונרו הצליחה להתבלט בתפקידי המשנה שעשתה, וזכתה על כן לחוזה לשבע שנים באולפני "פוקס המאה ה- 20". אחד הקוריוזים מהשנים הראשונות של מונרו באולפן הוא המותחן הלא מאוד איכותי הזה, בו היא משחקת את נל, בייביסיטר מעורערת בנפשה. מפגש עם טייס נאה (ריצ'רד ווידמרק), מעורר אצל נל זכרון כואב על אהובה שנהרג וגורם לה, לנסות לחסל כל מכשול בדרך לאיחוד המיוחל עם אהובה, ובכלל זה גם את הילדה שהיא שומרת עליה. אף-על-פי שהסרט נחל כישלון ביקורתי וקופתי, מונרו הראתה כאן לראשונה שאיפה ואף יכולת לשחק דמויות דרמטיות מורכבות.

 

 גברים מעדיפים בלונדיניות (1953)

אחד התפקידים שהזניק את מרילין מונרו לפסגה, היה בקומדיה קלילה זו של האוורד הוקס, מגדולי הבמאים של הוליווד הקלאסית. מונרו וג'יין ראסל כיכבו בסרט כשתי חברות, העובדות כזמרות בהפלגת נופש. ראסל בתפקיד הבחורה הטובה שמחפשת אהבה, בעוד שמונרו משכנעת אותה ש"יהלומים הם החברים הטובים ביותר של הנערה" (כשמו של השיר המפורסם המופיע בסרט). ההפקה הזאת קיבעה את הדימוי של מונרו בהוליווד כשחקנית בעייתית לעבודה, כזו המאחרת תמיד ומרבה לשגע את הבמאי בדרישות בלתי פוסקות לצילומים חוזרים. הקהל, לעומת זאת, התאהב כאן סופית בפרסונת הבלונדינית קלת הדעת של מונרו, ובהתאהבותו, הפך את הסרט להצלחה קופתית גדולה.

 

 חטא על סף ביתך (1955)

ב- 1955 מרילין מונרו כבר הייתה אייקון. במאי הקומדיות ההוליוודי הגדול בילי וויילדר, עשה בסרט שימוש מתוחכם במעמדה של הכוכבת שלו, שכלל אפילו, איזכור מפורש ומשעשע במיוחד של שמה. מונרו שיחקה כאן דוגמנית יפיפייה, המגיעה לגור בדירה שמעל דירתו של ריצ'רד (טום איוול). כשאישתו וילדיו של ריצ'רד בחופשה מחוץ לעיר, נאלץ הוא, להתמודד בגבורה עם הפיתוי המזומן על סף ביתו. ב"חטא על סף ביתך" כלולה גם אחת הסצנות המיתולוגיות של מונרו – זו שבה מתנופפת שמלתה ברוח, כתוצאה מאוויר הנפלט מפתח רכבת התחתית. אגב, השמועות גורסות שסצנה זאת גרמה לריב גדול, שהביא לסיום נישואיה של מונרו עם כוכב הבייסבול ג'ו דימג'יו.

 הנסיך ונערת השעשועים (1957)

דווקא אחרי שורה של הצלחות קופתיות והתגבשות מעמדה ככוכבת-על וסמל סקס הוליוודי בלתי מעורער, החליטה מרילין מונרו שהגיע זמן לשינוי. היא עזבה את הוליווד לטובת לימודי משחק בניו יורק אצל לי שטרסברג ואף הקימה חברת הפקות משלה. כל זאת, במטרה להתפתח כשחקנית רצינית ובעלת שליטה על הקריירה שלה. בכדי לביים את "הנסיך ונערת השעשועים" – קומדיה על רומן בין בן מלוכה ארופאי לאמריקאית גמלונית, גייסה מונרו את לורנס אוליבייה, גדול השחקנים והבמאים הבריטיים של התקופה. היחסים בין מונרו לאוליבייה, שהתחילו טוב, עלו מהר מאוד על שרטון, בגלל התנהגותה הבלתי יציבה על הסט והסתמכותה האובססיבית על מאמנת המשחק שלה. יש האומרים, שהעובדה כי לאחר סרט זה, פרש אוליבייה מעשיית סרטים למשך 13 שנה, הייתה תוצאה של טראומה מהעבודה המשותפת עם מרילין מונרו.

 

 חמים וטעים (1959)

מונרו השתכנעה לחזור להוליווד בשביל תפקיד בקומדיה המופלאה של בילי וויילדר, מי שהעניק לה את אחד מתפקידיה המוצלחים ב"חטא על סף ביתך". מונרו שיחקה את שוגר קיין, זמרת סקסית בלהקת נשים ומושא תשוקותיהם של טוני קרטיס וג'ק למון המחופשים. אף-על-פי שהסרט הפך להצלחה כבירה ונחשב לנקודת שיא בקריירה של מונרו, תקופת צילומיו הייתה אחת הקשות בקריירה שלה. היא רבה באופן תדיר עם בילי וויילדר, פספסה ימי צילום והסתכסכה עם הפרטנר שלה טוני קרטיס, שאף צוטט בשלב מסויים כאומר שלהתנשק עם מונרו בסרט היה כמו להתנשק עם היטלר. "חמים וטעים" הביא למונרו הכרה כשחקנית מוכשרת ואפילו את פסלון גלובוס הזהב, אך חייה האישיים ומצבה הנפשי דהרו במקביל בדרך ללא מוצא.

 

 יוצאי הדופן (1961)

סרט זה, הסרט האחרון שמרילין מונרו שיחקה בו, בתסריט של בעלה ארתור מילר ובבימויו של ג'ון יוסטון, נושא עליו חותם טראגי מסתורי. שלושת הכוכבים של "יוצאי הדופן" – מונרו, קלארק גייבל ומונטגומרי קליפט – מצאו כולם את מותם בטרם עת, בתוך חמש שנים מיציאת הסרט לאקרנים. בסרט, שיחקה מונרו את רוזלין, גרושה צעירה המתאהבת בקאובוי מזדקן ועצמאי ברוחו (גייבל). בזמן הצילומים, הדרדר מצבה הנפשי של מונרו וגרם להפסקות ארוכות בצילומים, כאשר לקראת סוף ההסרטה, גם היחסים בינה לבין ארתור מילר הגיעו לקיצם. עדים סיפרו, כי על הסט של הסרט שררה אווירה מתוחה וקשה, כזו, שגם ההערכה הביקורתית שהסרט זכה לה, לא הצליחה לתקן.

 השבוע שלי עם מרילין (2011)

מרילין מונרו מתה לפני קרוב לחמישים שנה, אך המיתוס שלה ממשיך להסעיר גם את הדור הנוכחי. כעשרה סרטים עלילתיים שונים העוסקים בפרקים שונים בחייה של מונרו, הופקו מאז ראשית שנות השמונים. שחקניות כמו מירה סורבינו, אשלי ג'אד ונעמי ווטס ניסו בעבר לשחזר משהו מקסמה של מרילין. השנה, תיכנס לנעליה גם מישל וויליאמס, בסרט העוסק בתקופה שבה בילתה מונרו באנגליה בזמן ההסרטה של "הנסיך ונערת השעשועים". וויליאמס קיבלה את התפקיד הנכסף, לאחר שהביסה מתמודדות רציניות כמו סקרלט ג'והנסון, קייט הדסון ואיימי אדאמס. נראה שגם היום, כולן רוצות להיות מרילין מונרו.

  • שם (חובה)

  • אימייל (חובה, אך לא מפורסם)

  • URL (רשות)

  • תגובה (חובה)

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Youtube