בקר ב ארכיון

נזיר זן צעיר נתבקש לנקות את הגן. כששאל את המורה היכן עליו להשליך את האשפה, ענה לו המורה: "היכן האשפה?" ואסף את הענפים והעלים לשימוש כחומר בעירה, את האדמה הוסיף לעציץ, את האבנים הגדולות זרק לנחל ואת ערימת החצץ שנשארה גרף בחזרה לתוך הגן

לימוד הזן אינו מוסיף ידע על העולם, אלא משפר את כלי הקשב שלנו. תורת הזן כ"דרך חיים" אינה תלויה בתרבות מסוימת אלא שואפת לחיים של צניעות, עבודה, התבוננות, פליאה, עדינות ויופי מקודש. בהשפעת תורת הטאו הסינית התפתח ביפן זרם בודהיסטי מיוחד שהציע לקובץ נזירים ונזירות להתהלך בעולם בדרך חיים חדשה, אשר שמה לעצמה את החופש מהסבל ואת היופי כשני הערכים המקודשים והעליונים.
כדי למצוא את החופש המיוחל ואת היופי המקודש, היה על הנזירים לגור בטבע הרחק מהמולת השוק, להימנע מלימוד תיאורטי ולשבת במדיטציה שעות רבות ביום. מנזרי הזן שהוקמו בשמורות טבע בסביבות המאה ה-12 הפכו להיות עוגן התרבות החשוב ביותר ביפן של אותה התקופה, והשפעות הזן ניכרות עד היום בתחומי העיצוב והשירה.

זן היא מילה יפנית שהתגלגלה מהמילה צ"אן בסינית, שמקורה במילה ההודית דיאן, שמשמעותה מדיטציה. פתגם הזן אומר "נקי בחוץ, נקי בפנים", והכוונה היא שרק אחרי שננקה את העומס הפנימי בתוכנו ממחשבות ורגשות, נוכל לראות את האמת הפשוטה ואת היופי שנמצא בכל דבר.

המטרה המוצהרת היא להגיע אל האמת, אל הממשות, החירות המוחלטת והאושר הפנימי

אך לפי תורת הזן, כדי להגשים את כל אלה, עלינו לנקות את התודעה ולהרחיק עננים כבדים של דאגות, דרמות, אמונות, ודעות. עלינו אפילו להתעלם זמנית מהעבר והעתיד – לנקות את המראה מאבק כדי שהאמת והיופי ישתקפו בה. לימוד הזן אינו מוסיף ידע על העולם, אלא משפר את כלי הקשב שלנו. זן כ"דרך חיים" אינה תלויה בתרבות מסוימת אלא שואפת לחיים של צניעות, עבודה, התבוננות, פליאה, עדינות ויופי מקודש.

יום אחד עמדתי בכביש בינעירוני בדרום יפן, לבוש בבגדי הנזיר, וניסיתי לעצור טרמפים

מחיר הרכבת היה יקר ורציתי להגיע לטוקיו. עצרה לי מכונית מסחרית זעירה, שנהגה היה במקצועו בונה חלילי שקוהאצ'י, חליל מסורתי גדול העשוי במבוק. כשהגענו ליעד ביקשתי אם יסכים לנגן לי משהו. הוא דומם את המנוע, בחר חליל, עשה מדיטציה של חצי דקה וקרב את החליל לשפתיו. כשהוא ניגן בתוך החלל הקטן של המכונית, לא יכולתי למנוע מדמעותיי לרדת ולא זזתי מילימטר. זו הייתה הפעם הראשונה שבכיתי מזה שנים ובכלל לא היה אכפת לי שהוא רואה.

המפגש הראשון שלי עם האמנות היפנית השאיר אותי בלי מילים. גם עכשיו קשה לי להסביר במילים את החוויה. קשה לתאר איך הלב יכול להתפוצץ מרוב אהבה, כשבאים במגע עם יופי שהוא כל כך פשוט ונקי. את האמנות היפנית גיליתי מאז בכל דבר: בדרך בה הם מסדרים את האוכל בצלחת כך שייראה כמו ציור. מאולמות המדיטציה הנקיים מכל דבר שאינו נחוץ. מגינות הזן במנזרים. מכלי החרס המזוגגים שכל אחד שונה מרעהו. מהדרך בה הם קדים אחד לשני.

בתחנת הרכבת שליד המנזר היה ארון תצוגה שקוף וכל מה שהיה בו הסתכם בענף באגרטל שהתחלף כל כמה שבועות לפי העונה. בשלט למטה היה כתוב "מהחוג לסידור פרחים". לא רחוק משם הייתה חנות של חרבות סמוראיות ובכל פעם הייתי עוצר ומתפעל מהדיוק והיופי שבחרבות. התרבות היפנית מתגלה רק למי שיודע לעצור את המולת המחשבות ומאפשר לעצמו סוג של התמסרות אל קדושת היופי. משהו שההיגיון לא מצליח להבין אבל הוא כן מצליח לשתק אותו בהשתאות.

ההשפעה של הזן על אופי החיים ביפן עמוקה ביותר

רעיון הזן הפך למוביל בתרבות היפנית ושימש כמפיץ של ערכים כמו אהבת הטבע, קבלת קשיים כחלק ממסע התפתחות רוחני, השלמה בין יופי וכיעור, השלמה בין עדינות ועוצמה. ערכים נוספים הם כבוד לשקט, הערכה לשלוות הנפש ורגיעה בלב, ייחודיות ופשטות, איפוק ואמת. עד סוף מלחמת העולם השנייה, מעולם לא הצליח כוח זר לפלוש ליפן. המדינה התפתחה באווירה של בידוד למחצה עד מחצית המאה ה-19. השוגונים ניתקו את יפן לחלוטין, נאסר על יפנים לצאת מהמדינה ונאסר על זרים להיכנס אליה. זו הייתה התקופה בה התפתחו הסמוראים לכת לוחמים מיוחדת במינה שאימצה כמודל את דרך הזן וכללי ההתנהגות שלה (בושידו) כללו קודים של אמנות בכל דבר שנעשה. שלטון השוגונים העניק תמיכה כלכלית והרשה להקים מקדשים במקומות הכי יפים בטבע. הם ראו בחינוך ברוח הזן דוגמה לאורח חיים מיושב והגון. מנזרי הזן היו למקדשים של נכס תרבות, ובסופי שבוע המשפחות היו יוצאות לטיול רגלי בשבילי הטבע ולביקור במקדש שקט עם גן מטופח ונחל.

לכתבה במגזין

ניסים אמון (נולד ב-1963 בירושלים) הוא זן מאסטר, מורה למדיטציה, סופר ומפתח שיטת הטרילותרפיה.

ספרו החדש "אבקת נמר" יצא החודש לחנויות. סיפור על בחור הישיבה מירושלים שהגיע ללימודים במזרח הרחוק

  • שם (חובה)

  • אימייל (חובה, אך לא מפורסם)

  • URL (רשות)

  • תגובה (חובה)

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Youtube