בקר ב ארכיון

 מגלגל אופניים ושרפרף ועד "מחווה למעצב אלמוני"– חיבור, פירוק והסטה בעיצוב. 

רמיקס הוא מושג שנולד בתחום המוסיקה בשנות השישים המאוחרות וביסודו מתייחס לשימוש בחומרים קיימים וחיבורם מחדש באופן הנותן פרשנות אחרת למקור. מירב רהט, מעצבת, אמנית רב תחומית ומרצה לעיצוב, מסבירה על מקומו של מושג הרמיקס בעיצוב דרך עבודות שהוצגו במהלך השנים בגלריה פריסקופ, החוגגת חמש עשרה שנים להיווסדה.

עולם העיצוב משתמש במונחים דוגמת מחווה, השראה, ציטוט או התכתבות בדברו על יצירה הנשענת על מקור מזוהה אותו היא מפרקת ומארגנת מחדש באופן שיוצר משמעות אחרת.

השימוש בחומרים קיימים והצבתם בהקשר חדש התקיים בשדה האמנות והעיצוב עוד לפני שרמיקס הוגדר כמושג.

קיימות מספר אפשרויות לגשת לאובייקט ולעשות לו רמיקס עיצובי/אמנותי:

פירוק אובייקט קיים לחלקים והרכבתו מחדש, הוספה של חלקים למקור או עימות המתבסס על המשמעות הסימבולית של ההקשר המקורי. את כל אלה ניתן היה לראות כבר בעבודתו של האמן מרסל דושאן, שפעל בתחילת המאה העשרים. דושאן, אבי הרדי-מייד (אמנות הנוצרת תוך שימוש באובייקטים או בחפצים יומיומיים), היה במובנים מסוימים אבי הרמיקס בעיצוב תעשייתי עכשווי. הוא לקח חפצים מצויים ובמניפולציות שונות הסיט אותם מהקשרם אל תוך שדה האמנות המושגית. אותה תפיסה רעיונית המופיעה באמנות הרדי-מייד נוכסה בהמשך גם לשדה העיצוב.

 כמחווה לגלריה פריסקופ, שחוגגת 15 שנה להיווסדה, ולספר "פריסקופ-עיצוב ישראלי עכשווי", שיצא לרגל האירוע (עריכה: אבי לובין, עיצוב: תומר ספיר, הוצאת הזוג הנוצץ 2011), בוחנת מירב רהט בהרצאה בת חמישה חלקים איך נראית סוגיית הרמיקס באובייקטים מייצגים מתוך התערוכות שהוצגו בגלריה לאורך השנים ואיך המאפיינים המזוהים עם רמיקס בשדה המוסיקה באים לידי ביטוי בשדה העיצוב.

לכתבה במגזין 

  • שם (חובה)

  • אימייל (חובה, אך לא מפורסם)

  • URL (רשות)

  • תגובה (חובה)

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Youtube