בקר ב ארכיון

קפיצה של אמונה – Leap of faith. אמן המייצג שחר מרקוס מביט באירוניה ובביקורת עצמית על שני יצרים אנושיים, הפחד מכשלון וביקורת, והתשוקה לזכות בתהילה בכל מחיר. 

שחר מרקוס יוצר עבודות וידאו שהן מעין מיצגים מצולמים. הוא מצלם את עצמו מבצע פעולות שונות, המייצרות מבט הומוריסטי על חיוו כאמן, תוך עירוב של פרטים ביוגרפיים ומחוות פנים- אמנותיות. בעבודה  Leap of Faith הוא נראה לבוש בחליפה, מבט דרמטי על פניו, מתעתד לקפוץ מן החלון.

בעיצומה של הקפיצה, קופא האמן במפתיע ונשאר תלוי באלכסון בין שמים לארץ. התנוחה בה הוא קופא היא מחווה לעבודתו המפורסמת של איב קליין "קפוץ אל הריק" Leap Into The Void )1960), שמראה את האמן קופץ מחלון בקומה השנייה אל הרחוב.

עבודתו של קליין היא "תיעוד" של מיצג שלא התרחש – קליין לא קפץ מחלונו באופן הנראה בצילום. כיוון שכך, המניפולציה הצילומית היא למעשה יצירת האמנות – לא תיעוד אירוע אמנותי שהתרחש במציאות, אלא אירוע שמתרחש בצילום בלבד.

כאשר המצלמה מתרחקת לאחר קפיצתו של מרקוס, מתגלה כי החלון שלו, בניגוד לזה של קליין, ממוקם למעשה קרוב מאוד לאדמה. הקפיצה שבתחילה נראית הירואית, מסוכנת או טראגית, הופכת למגוחכת, וההקפאה הופכת מאקט של הצלה קולנועית, לאמירה על מעשה האמנות. המשמעות כאן אינה הפעולה הפרפורמטיבית של הגוף ואף לא האשליה של מדיום הצילום, אלא הגיחוך על עצם ההזדקקות לאשליה זו.

העבודה עוסקת במעשה האמנות כמעשה אקסהיביציוניסטי ונרקיסיסטי, השואף לנסוק למעלה, ובה בעת חרד מרגע הנפילה. האמן מביט באירוניה ובביקורת עצמית על שני יצרים אנושיים אלה: הפחד מכישלון  ומביקורת, שעלול לשתק ולמנוע פריצת גבולות, והתשוקה לזכות בתהילה בכל מחיר.

Leap of Faith*  מוצגת בימים אלה באגף הנוער במוזיאון ישראל בירושלים.

 הוצגה לאחרונה ביריד האמנות Pulse במיאמי ובגלריה אנדריאה מייסלין בניו יורק.

לכתבה במגזין

  • שם (חובה)

  • אימייל (חובה, אך לא מפורסם)

  • URL (רשות)

  • תגובה (חובה)

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Youtube