בקר ב ארכיון

ZOOZGallery

יזהר כהן (לא הזמר)

אוצר: ערן יובל

הוא מצייר לפריזאי את תמונת נוף ילדותו, הוא מציע לתושבת תל-אביב מבט מרענן ופנטסטי על סביבתה היום-יומית והוא מתאר את דיוקנו האידיאלי של האנגלי טוב יותר מכפי שהוא עצמו יודע לצייר אותו

יזהר כהן העתיק את מגוריו מספר פעמים בעשרים וכמה שנים האחרונות. לונדון, תל אביב, פריז, איטליה. הוא סופג שפות זרות, פרטים וניואנסים של תרבויות במהירות פנומנאלית. יכולת זו מאפשרת לו מחד לפעול בזירה הבינלאומית ומאידך לדבר במונחים מקומיים מאד בכל אחד מהכתובות בהן הוא עשוי להימצא.

את יזהר כהן, לא הזמר, פגשתי ביום הראשון ללימודים בכתה ט' בתלמה ילין.

תודעתנו לאמנות, לתרבות, לשפה ולחיים בכלל צמחה זו בצד זו במהלך ארבע שנות התיכון. ביחד אחרי הצבא עלינו לירושלים לעוד ארבע שנים מופלאות בבצלאל. זה היה מזמן. כעת לעניינינו.

חוקרים מתחום המדעים הקוגניטיביים, מדעי החשיבה, טוענים כי בניגוד לתפיסה האריסטוטלית שעל פיה מטאפורה הינה פריווילגיה של דוברים קומפטנטיים (כשירים) של השפה, המטאפורה היא למעשה יסוד חשיבתי הכרחי שבלעדיו לא היינו יכולים להבין את עצמנו ואת העולם שסובב אותנו ובמובן זה היא משותפת לכלל ההומוספיאנס ("האנשים החושבים") באשר הם. המטאפורה לפיכך הינה הכרח קוגניטיבי שאנחנו מבצעים באופן רפלקסיבי דרך מעבר מתחום משמעות אחד למשנהו.

 יזהר הוא מכונת מטאפורות. אחד האנשים המצחיקים שהכרתי בימי חיי.

באופן החשיבה והביטוי שלו הוא שואל באופן טבעי משדה משמעות אחד למשנהו. מערכת אינסופית של הצלבת דימויים. החיים מיוצגים אצל יזהר בדרך כלל בעזרת אפאראטוס מוחשי ולעתים מגושם. הוא מציע לנו מודל אלטרנטיבי שנון ומשעשע למציאות הסובבת אותנו. עולמו מתנהג כמשל עם חוקיות אוטונומית לחלוטין. עם זאת, רוב עבודותיו של יזהר נעשות עבור עיתונים ומדיות תקשורת אחרות והמשותף להן, כמעט ללא יוצא מן הכלל, הוא הקשר לטקסט. על כן הקונטקסט המילולי מהווה במקרים רבים תנאי חשוב ולעיתים קריטי להבנת הדימוי.

במקרים אחרים הוא בוחר מילה או מונח ומייצר עולם ויזואלי מקורי לחלוטין שאיננו קיים כביטוי מטאפורי מילולי. התמונה המתקבלת שווה לא פחות מאלף מילים משום שלמרות אופיו המאד מושגי של האיור, בלתי אפשרי לתרגם אותו לביטוי מילולי מטאפורי שגור.

 במקרים מסוימים, לוקח יזהר ביטויים מילוליים שגורים בשפה (להלן, מסמנים מקובלים) ולמעשה מייצר ריאליזציה של המטאפורה. הוא מדגים את הבסיס החשיבתי המטאפורי שטמון בביטויים הללו ומציג אותם באופן חזותי. אך לא זו בלבד – וכאן טמון הקסם: העוצמה החווייתית שבמטאפורה עולה מדרגה כאשר הביטוי המילולי עובר דרך דמיונו, עולמו וכישוריו והוא בדרכו בורא את המטאפורה מחדש.

לתערוכה אינטראקטיבית

  • שם (חובה)

  • אימייל (חובה, אך לא מפורסם)

  • URL (רשות)

  • תגובה (חובה)

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Youtube