בקר ב ארכיון

הצהובון "ניוז אוף דה וורלד‫" נסגר‫. האזנות סתר, ציתותים וציטוטים סגרו את עיתון הדפוס הגדול והנפוץ ביותר בבריטניה,  אחרי 168 שנות פעילות תקשורתית שיצרה הרבה מאוד רעש.

בחודשים האחרונים עולם העיתונות הבריטי עבר טלטלה קשה ומביכה‫: רופרט מרדוק‫, יו"ר ומנכ"ל "ניוז קורפ"‫ (הבעלים של הצהובון "ניוז אוף דה וורלד"), התבקש להופיע בפני הפרלמנט ולענות על שאלות בנוגע לפרשת ההאזנות‫.

רבקה ברוקס, מנכ"ל חברת "ניוז אינטרנשיונל", ואנדי קולסון‫, יועצו לשעבר של ראש הממשלה דוויד קמרון, מעורכי "ניוז אוף דה וורלד" בתקופה שבה נחשפו האזנות לכוכבי קולנוע ולמשפחת לבית המלוכה‫, נעצרו ונחקרו. מפקד הסקוטלנד יארד פול סטיבנסון וסגנו ג'ון ייטס התפטרו‫. באומה בעלת מסורת ארוכה של הגנה על זכויות הפרט – זו מהלומה לא קטנה.

הפרשה תפסה תאוצה בתחילת יולי‫, כשהתברר כי ההאזנות שיבשו את חקירת הרצח של מילי דאולר (נערה בת 13 שנעלמה ב-2002‫), הטעו את המשטרה, וגרמו להוריה להאמין כי היא עדיין בחיים. יצר המציצנות של קוראי הצהובונים עבר מהפך‫ משמחה לאיד לתדהמה ‫- הם חשו שהעיתונות חצתה גבול‫.

האזנות שכאלה הן לא דבר חדש בעיתונות הבריטית‫. העיתונות הצהובה מונעת ע"י ציבור הצרכנים שצמא לידיעות חושפניות וסקנדלים: צילומים מביכים של כוכבי קולנוע וחשיפת חיי מין של פוליטיקאים הם עניין מקובל בתחרות בין העיתונים‫. "ניוז אוף דה וורלד" הוביל בתחרות, והיה הנמכר ביותר מבין הצהובונים.

עבור הציבור והעיתונאים – המתייחסים לפריצה לפרטיותם של אחרים כעניין לגיטימי‫, מתמודדים עם עורכים מזלזלים, ומוכנים לפברק שיחות שלא היו – ההחלטה לפרוץ לטלפון סלולארי כדי להשיג סקופ היא כמעט לא החלטה‫: היא רק הצעד הבא. צעד שאמנם נוגד את החוק ואת זכויות האזרח, אך עונה על תאוות המציצנות, והכי חשוב – מוכר עיתונים‫.

כתב/מאייר: דניאל מורגנשטרן

רופרט מרדוק‫, יו"ר ומנכ"ל "ניוז קורפ"‫ (הבעלים של הצהובון "ניוז אוף דה וורלד")

איור, דניאל מורגנשטרן.רופרט מרדוק‫, יור ומנכל ניוז קורפ הבעלים של הצהובון ניוז אוף דה וורלד

רבקה ברוקס, מנכ"ל חברת "ניוז אינטרנשיונל"

איור, דניאל מורגנשטרן. רבקה ברוקס, מנכל חברת ניוז אינטרנשיונל

אנדי קולסון‫, יועצו לשעבר של ראש הממשלה דוויד קמרון

איור דניאל מורגנשטרן אנדי קולסון‫, יועצו לשעבר של ראש הממשלה דוויד קמרון, מעורכי ניוז אוף דה וורלד

לכתבה במגזין 

  • שם (חובה)

  • אימייל (חובה, אך לא מפורסם)

  • URL (רשות)

  • תגובה (חובה)

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Youtube