בקר ב ארכיון

ברנר משארטר, הפילוסוף הצרפתי מהמאה ה12, טבע את הביטוי “ננסים העומדים על כתפי ענקים” כמטפורה להתקדמות וההתפתחות האינטלקטואלית בהווה: כל יוצר וחושב המצליח לקדם את האנושות צעד אחד קדימה, נבנה בהכרח על הקודמים לו. לכן גם אנו מגלים פעמים רבות שמספר אנשים הגיעו לתובנות דומות בזמנים דומים. רוח הזמן משחקת תפקיד בכיר בהתפתחות האנושית. רעיון הגאון הבודד, המנותק מרוחות ההיסטוריה, מתערער.

"הכל רמיקס" היא סדרת סרטונים ברשת המדגימה את האופן בו דברים חדשים נוצרים על גבי הדברים שקדמו להם. קירבי פרגוסון, יוצר  הסדרה, מדגים בעזרת חומרים מדיסציפלינות יצירתיות וטכנולוגיות שונות שאין חומר ללא מקור ושכולנו נבנים על מה שלמדנו.

גם הגאונים הגדולים בכל הזמנים הם נציגים של רוחות תקופתם; כולנו נישאים על כתפי ההיסטוריה והידע של זמננו לעבר העתיד. 

לפני יותר משנה החל קירבי פרגוסון, במאי ועורך וידאו צעיר מניו יורק, לעבוד על הפרויקט השאפתני ביותר שלו עד כה – סדרת הסרטים "הכל רמיקס". הסדרה, הכוללת כרגע שלושה פרקים ומתעתדת להכיל ארבעה, עוסקת ברעיון שאין דבר שהוא מקורי לחלוטין, שקידמה תמיד מבוססת על מה שהיה לפניה.
פרגוסון מציג דוגמאות ממוזיקה, קולנוע וטכנולוגיה כדי להדגים רעיון זה. במאי קולנוע ומוזיקאים שנחשבים פורצי דרך, השתמשו פעמים רבות בקטעים של יוצרים אחרים להם עשו אדפטציה משלהם. רעיונות מגיעים ממחשבה על חומרים נלמדים, אנו לומדים מהדברים שהיו לפנינו.

Everything is a Remix Part 1 from Kirby Ferguson on Vimeo.

מאיפה באים רעיונות טובים?

לא כפי שאנו אוהבים לחשוב, בהבזק פתאומי של גאון, אומר הסופר סטיבן ג'ונסון. ג'ונסון, מייסד "FEED" – ממגזיני האיכות המקוונים הראשונים, חיבר שבעה ספרים שעוסקים בקו התפר בין טכנולוגיה, כלכלה ותרבות.

לאחרונה הוא פרסם את ספרו "Where Good Ideas Come From" (בתרגום חופשי: "מהיכן מגיעים רעיונות טובים"), ספר שמתחקה אחר המנגנונים החברתיים וההיסטוריים שמובילים לחדשנות, ומנסה לזהות את הצטרפות הנסיבות הנחוצה כדי שרעיון ייוולד, ייקלט בחברה וייהפך לסיפור הצלחה תרבותי וכלכלי.

הגרסה המקוצרת של מסקנתו היא זו: כדי שהמצאה חדשנית תצליח חברתית וכלכלית עליה לצאת אל העולם בלא פחד מהעתקות, שינוי והרס. רישומי פטנטים, הסתגרות במעבדות, ליטוש עד שלמות, פחד ממתחרים – זו הדרך הבטוחה לקבור רעיון.

לכתבה במגזין 

  • שם (חובה)

  • אימייל (חובה, אך לא מפורסם)

  • URL (רשות)

  • תגובה (חובה)

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Youtube