בקר ב ארכיון

"צל הכסף" – המכונית שכיכבה ביותר סרטי קולנוע מכל כוכבת קולנוע שאתם מכירים, מהוליווד עד בוליווד.

"סילבר שאדו" – המכונית שהשתתפה ב-461 סרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה, מתפקידי מפתח ועד להופעה רגעית בקרן רחוב. לא לחינם זכתה "סילבר שאדו" בתואר כוכבת קולנוע הגדולה של כל הזמנים, מהופעתה הראשונה ביומן חדשות בשנת 1904 ועד היום. "רולס רויס סילבר שאדו" היא המלכה האם בממלכה המוטורית.

"וול סטריט היא המקום היחיד אליו נוסעים אנשים ברולס רויס, כדי לקבל עצה מאלו שהגיעו ברכבת התחתית." – וורן באפט

רוני נאק
צילום סשה

 

נשימתי נעתקה. וזה, לא קורה לי הרבה לנוכח מכונית

לאחר כמעט שני עשורים, שבהם נהגתי ובחנתי כמעט כל כלי רכב שתראו על הכביש – וגם רבים אחרים שלא, סף הגירוי שלי היום, במקום אחר לגמרי. אבל הפעם, לא מדובר במכונית.
הפעם, זהו סמל תרבות המביא עימו הקשרים כה רבים, שייתכן שספר עב-כרס לא יכיל לעולם.

וגם אם כבר פגשתי את הרולס החדשה – הפאנטום – ביותר מהזדמנות אחת, זו, הסילבר שאדו היא גיבורת התרבות האמיתית.

אמנם, אין לה את הילת העולם העתיק של דגמי הרולס רויס הישנים יותר, אבל למי שגדל בשנות ה-70', שאדו היתה הסמל המוחלט של אצילות, איכות חסרת פשרות, ממון, כוח ולפעמים גם בידור. אני עדיין זוכר היטב את הצוות הסעודי בסרט "מירוץ מחוף אל חוף", את הלימוזינה הורודה של ליידי פנלופי ב"כנפי הרעם" ועוד סרטים, סדרות ותכניות טלוויזיה שריתקו ילד למסך הכסף.
ולכן, חווית הפגישה, המישוש והנהיגה בשאדו אמיתית, הייתה חוויה עמוקה ועשירה, הרבה יותר מסך אופן נסיעתה, מנוחות מושביה או מצליל מנועה – אלה, אגב, מושלמים גם על-פי הסטנדרטים העכשוויים.

רולס רויס סילבר שאדו יוצרה בין השנים 1965 ל-1980.

במהלך 15 השנים יוצרו רק 25 אלף יחידות, בשלוש גרסאות: סדאן 4 דלתות, קופה עם שתי דלתות וקבריו עם שתי דלתות. היא צוידה במנוע 8V, בנפח עצום של 7.0 ליטר, ובעושר של אביזרים מהפכניים כמו תיבות הילוכים אוטומטיות, חלונות חשמל, מציתים במושבים האחוריים ועוד.
אבל כל אלה הם פרטים חשובים פחות, המתגמדים אל מול גריל החזית המוכר ומעליו המלאך של רולס רויס – אולי הסמל הכי מוכר בעולם הרכב, ובוודאי אחד הגניבים שבהם. הייתה אף שנה שבה המלאך היה יורד ומסתתר בתוך השבכה, כדי למנוע וונדליזם.

אצלנו המכונית הזו מאוד חריגה בנוף.

אנו נוסעים ברחובות תל אביב ואנשים בוהים במכונית הלבנה, לא מבינים כיצד התפלחה לה רולס רויס לתוך זרם המאזדות בשטף הרחוב. מעטים נשארים אדישים, וכולם מזהים אותה – מבוגרים, ילדים, שליחים על קטנועים ואפילו אוטובוסים "עושים כבוד" ונותנים לגברת הכבודה לגלוש על פניהם באצילות. קשה להסביר זאת – אולי "הדרת כבוד", אבל זה לא מספיק.

עבורי, התחושה הייתה דומה לזו שהרגשתי מול מכונה נוספת שבליבה פועם מנוע רולס רויס – מטוס ספיטפייר ממלחמת העולם השניה.

המטוס שבמו כנפיו, עצר את התפשטות החושך, בלם את פלישת הגרמנים לאנגליה במלחמת העולם, ואף מילא תפקיד מרכזי גם במלחמת העצמאות שלנו – הפעם לצד המסרשמידט. "הנה כלי שכתב את ההיסטוריה" חשבתי לעצמי, ובעצם גם השאדו עשתה היסטוריה, כשלקחה והובילה מנהיגים ברגעי השיא כמו-גם ברגעי השפל של מדינותיהם. היא כתבה את עולם המושגים שבו כולנו חיים, והפכה לסמל של אצילות, יכולת, מצויינות וזוהר.

 

  • שם (חובה)

  • אימייל (חובה, אך לא מפורסם)

  • URL (רשות)

  • תגובה (חובה)

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Youtube