בקר ב ארכיון

Global City (making of) from Decktwo on Vimeo.

זוכרים מי בנה את העיר הראשונה בתנ"ך? רובנו מדחיקים את המידע הזה, למרות שהוא מופיע באחד מסיפורי התנ"ך המפורסמים ביותר. אולי כי הוא סותר בצורה בוטה את מה שנאמר כמה פסוקים לפניו, ומאתגר את מוסר ההשכל של הסיפור. בונה העיר הראשונה בתנ"ך הוא לא אחר מאשר הרוצח הראשון - קין. מיד לאחר שה' מקלל את קין ומצווה עליו כי "נע ונד תהיה בארץ", קין מפרש את הקללה באופן יצירתי, מתיישב בארץ נוד שבקדמת עדן, מתחתן, מוליד בן, ונוסף לכל אף "ויהי בונה עיר, ויקרא שם העיר כשם בנו חנוך."

מכאן מתחילה היסטוריה אלטרנטיבית, שבראשה ניצבת דמות חידתית שעליה נכתבו שני ספרים חיצוניים ושפע אגדות ופרשנויות. חנוך  הוא האדם היחיד שעליו נאמר במקרא "ויתהלך את האלוהים", ואחד מהשניים (לצד אליהו הנביא) שלא מת "כי לקח אותו אלוהים". סיפורו המוזר של חנוך, המובא בגרסאות סותרות בבראשית ד' וה', הוא שריד למיתוס מכונן חלופי שגיבורו אינו הבל רועה הצאן אלא דווקא קין עובד האדמה, ובו קין הוא אבי המין האנושי – ולא האח השלישי והחיוור שת, שנראה כאילו הודבק בחיפזון לסוף הפרק. יתר על כן, הוא מלמד עד כמה הייתה הולדת הערים הראשונות אירוע בעייתי ושנוי במחלוקת עבור אבותינו הנוודים.

עד לעיר הבאה עוברים כמה דורות ומבול אחד: "ויאמרו הבה נבנה לנו עיר, ומגדל וראשו בשמיים". גם בסיפור בבל, כמו בסיפור אדם וחווה, שוב אלוהים נלחץ מהאפשרות שיצירי כפיו יהיו חזקים וחכמים כמוהו, ושוב נחשף מיתוס קדום וחתרני של הולדת העיר.

The City budget, which may not translate well because you may not know the shape of our city hall or what a twoonie is http://www.theprincessplanet.com/page/7/

מיקומן של שתי הערים הראשונות מתאים לאטימולוגיה של המילה "עיר". המקור הוא שוּמֵרִי, URU או ERI, ומופיע בשמן של הערים הקדומות ביותר: אֶרִידוּ – עירו של גלגמש, אור- מולדת אברהם, ואוּרוּק, ארך המקראית – ממלכתו של נמרוד.
מאותו מקור נגזרת גם המשמעות הקדומה של השורש י.ר.ה בביטוי 'לירות אבן פינה': אקט סמלי המציין ייסוד עיר חדשה, ומצוי גם בשם 'ירושלם' – העיר שייסד שלם. אלא שיריית אבן פינה לא הייתה הטקס המוכר לנו כיום, שבו אשת ראש העיר מחזיקה בכף טייחים מוזהבת, אלא קורבן אדם אכזרי. בימי קדם, הקמת עיר נתפסה כצעד חריג ומסוכן המחייב את פיוס האל, ולכן נדרש המלך להקריב את בנו בכורו ולטמון את גופתו תחת יסודות החומה.
מנהג 'קורבן היסוד' ידוע ממקורות רבים, כמו בספר יהושע: "ארור האיש לפני ה', אשר יקום ובנה את העיר הזאת, את יריחו, בבכורו ייסדנה ובצעירו יציב דלתיה". לימים, כאשר נבנתה יריחו מחדש, הקריב מייסדה את בניו בדיוק כך. בחפירות ארכיאולוגיות התגלו שלדי ילדים מתחת לשעריהן של ערים רבות, מגזר ומגידו כאן ועד ברמן שבגרמניה.

global-city-wordle

 רוב הערים החלו כמקום של מסחר, או צמחו סביב מצודות צבא. בשפות אירופיות 'מצודה' היא  burg, מילה שמקורה בשורש הינדו-אירופי קדום, שמציין מקום גבוה ומופיע בשמן של אינספור ערים ברחבי העולם. נירנברג ואדינבורו, סנט פטרסבורג ,יוהנסברג ומרלבורו, וגם ג'איפור, קנצ'נבורי וסינגפור- כולן חולקות מקור קדום משותף למזרח ולמערב.

הבורגני  היה במקור פשוט 'עירוני', ומכיוון שחומה קוראת לגנב, גם הפורץ (burglar) שייך לכאן- ובעקיפין, גם השוטר. אצל היוונים הפכה pur ל-polis (עיר, מדינה), וממנה קיבלנו את ה- police (נגד הפורצים) ואת הפוליטיקה (נגדנו). הרומאים אימצו את הרעיון היווני, אך אצלם הוא נקרא civitas, שממנו נגזרו המושגים אזרחות –civil, תרבות – civilization, והעיר עצמה – city . מבחינת השפה לפחות, דמוקרטיה, חיי עיר ותרבות הולכים טוב יחד. כך, מהתחלה טראומתית שחייבה קורבנות אדם, הפכה העיר למקום של תרבות, משטרה, זכויות אזרח ובורגנות. מה רע?

  • שם (חובה)

  • אימייל (חובה, אך לא מפורסם)

  • URL (רשות)

  • תגובה (חובה)

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Youtube